Eduscrum w szkole publicznej- czy to jest możliwe?

Jakieś pół roku temu, szukając nowych kierunków dla swojego rozwoju, natknąłem się przypadkiem na bardzo oryginalne podejście do edukacji, które jednocześnie jest zgodne z Wymaganiami Państwa Polskiego i genialnie wpisuje się w sytuację szkolną w naszym kraju. Czy jest to zbyt dobre by było prawdziwe?

eduScrum jest tym co mnie przekonuje, że jest szansa na wzrost jakości edukacji i pracy w szkole niezależnie od systemu jaki będzie nam narzucony. Zacznijmy jednak od początku. eduScrum jest edukacyjną wersją Scruma, ramowego zestawu działań, ról i artefaktów stosowanego do efektywnego tworzenia oprogramowania. eduScrum jest dostosowany do pracy w środowisku dzieci i nauczycieli. Jest to podejście do pracy które pozwala na:

1. decydowanie przez uczniów o procesie uczenia się
2. wymianę doświadczeń podczas pracy w grupach i pomiędzy grupami
3. bardzo precyzyjne monitorowanie realizacji podstawy programowej
4. budowanie autonomii uczniów
5. zaangażowanie wszystkich uczniów w pracę
6. indywidualne podejście do ucznia przez danie swobody wyboru
7. rozwijanie umiejętności społecznych takich jak komunikacja, rozwiązywanie konfliktów, szukanie rozwiązań problemów, współpraca dla wspólnego celu,
8. zwiększenie więzi ze szkołą dzięki uwolnieniu potencjału uczniów
9. zrozumienie ze strony rodziców, którzy coraz częściej pracują w podobny sposób
10. wykorzystanie w pełni zasobów szkoły do realizacji zadań

Jak widać, stosując eduScrum jesteśmy w stanie wypełnić zarówno stare jak i nowe wymagania państwa polskiego wobec placówek edukacyjnych.

eduScrum uwalnia nie tylko potencjał ucznia, ale również potencjał nauczyciela, który może skupić się na monitorowaniu pracy uczniów i rozwiązywaniu sytuacji blokujących rozwój, ponieważ nie jest on już głównym źródłem wiedzy.

To wszystko jest super, ale nadal nie wiadomo o co w tym chodzi. Żeby to wszystko przedstawić tekstowo potrzebowałbym napisać dwadzieścia stron. Dla fanów tej formy podsyłam link do eduScrum guide:
eduscrum odpowiedzią na wyzwania współczesnej edukacji
http://eduscrum.nl/en/file/CKFiles/eduScrum_guide_PL.pdf
A dla osób preferujących video clipy polecam to źródło:

Oczywiście eduScrum nie jest jedynym wyjściem jeśli chcemy wprowadzić zwinność w szkole, ale na pewno jest przetestowanym rozwiązaniem, które daje wymierne efekty.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz